Odčervenie je úkon, ktorého cieľom je, ako názov napovedá, zbaviť zviera červov. „Červy“ sú ľudové pomenovanie pre vnútorné parazity, žijúce v tráviacom trakte našich miláčikov. A ako všetky parazity – robia tam šarapatu a zvieratkám rozhodne nesvedčia.

Parazitov je mnoho druhov. Niektoré sú vzácne, iné zase veľmi bežné. Medzi najbežnejšie druhy „poľujúce“ na psíkov a mačičky sú škrkavky. Šteniatka sa často rodia už infikované, pričom sa ďalej nakazia pitím mliečka. Preto sa šteniatka majú odčervovať už v 2 týždňoch a potom každé dva týždne až do veku 3 mesiacov.  Dospelé psy a mačky sa nakazia škrkavčími vajíčkami z prostredia. Z vajíčka sa vyliahne larva, ktorá migruje celým telom cez pečeň a pľúca a pritom dozrieva. Psík ju potom vykašle, zároveň prehltne a potom sa už dospelá škrkavka znovu usídli v tenkom čreve. Škrkavky sú bežný problém, ale ich najväčšou zákernosťou je schopnosť napadnúť človeka, pričom ohrozené sú najmä deti! Preto by sme mali odčervovať veľmi svedomito. Kým škrkavky patria medzi tzv. ploché červy, poznáme aj tzv. ploché červy. Takými sú pásomnice, ktoré majú takisto komplikovaný životný cyklus. Vajíčka produkujú vo veľkých množstvách, no na vývin potrebujú medzihostiteľa – blchu. Takže odblšením niekedy zabijete dve muchy (resp. parazitov) jednou ranou.

Čo môžeme proti vnútorným parazitom robiť? Pravidelne odčervovať všetky psy aj mačky. Odporúčanou schémou je u oboch každé 3 mesiace. Ak žijú v dome viaceré psy alebo mačky, treba ich odčerviť vždy všetky a vždy naraz. Argument, že váš psík sa nestretáva s inými psíkmi a s mačkami už vôbec nie, veru neobstojí. Vajíčka parazitov sú vo vonkajšom prostredí mimoriadne odolné a vybavené na to, aby prežili skoro všetko, preto sa psík môže nakaziť aj na bežnej prechádzke.

Odčervenie sa robí najčastejšie pomocou tabletky, v ktorej je obsiahnutá účinná látka. Tabletky sa dávkujú podľa hmotnosti zvieratka. Na trhu sú dostupné rôzne prípravky, od rôznych výrobcov, pričom trendom je výroba ochutených tabliet, aby sa uľahčilo ich podávanie.  Ďalšou možnosťou sú odčervovacie pasty. Tie sú predovšetkým pre šteniatka, ale nájdu sa aj pre dospelých. Pre mačičky sa nájdu aj spot-on prípravky, ktoré sa aplikujú rovnako ako podobné prípravky proti blchám a kliešťom. Odporúčam po nejakej dobe prestriedať značku odčervovacieho prípravku. Tieto prípravky kúpite u každého veterinára alebo aj v niektorých lekárňach.

Pri podávaní tabliet doma treba dozrieť na to, aby psík tabletky skutočne prehltol, nielen šikovne skryl pod jazyk a potom potajomky vypľul. Môžete si pomôcť šunkou, kúskom syra alebo maslom, podľa chutí vášho zvieratka.

Na Vaše pripomienky a otázky Vám rád odpoviem na tel.č. 0908 909 641, email: michal.zalas@veterina-kysuce.sk alebo u nás na ambulancii na ul. Vajanského 588, 024 01 Kysucké Nové Mesto.