Demodikóza je závažné kožné ochorenie, ktoré súvisí s oslabenou imunitou pacienta, prejavujúce sa zápalom chlpových folikulov a mazových žliaz psov a mačiek. Toto ochorenie spôsobujú roztoče, ktoré sú prítomné v koži zdravých psov a mačiek. K ochoreniu najčastejšie dochádza pri oslabení imunity psíka alebo mačičky vplyvom iného ochorenia, podávaním liekov oslabujúcich imunitu, nádorových ochorení s vplyvom na imunitu alebo kolísaním protilátok v tele mláďat vo veku zhruba 3-10 mesiacov (juvenilná demodikóza). Je potvrdený aj prenos zo suky na šteniatka najčastejšie pri cicaní mlieka. Juvenilná demodikóza šteniat najčastejšie odznie sama, ale s tendenciou sa vracať. Hlavnými príznakmi lokalizovanej formy sú tvorba bezsrstých okrúhlych  miest na chrbáte nosa, v okolí očí a na čele. Majiteľ si najčastejšie všimne svrbenie sprevádzané začervenaním spôsobené druhotnou bakteriálnou infekciou. Generalizovaná forma alebo celotelová forma,  sa prejavuje vypadávaním chlpov na viacerých miestach na tele, dlhotrvajúcim zápalom, tvorbou šupín a chrást, lichenifikáciou a hyperpigmentáciou. Najčastejšie sa vyskytuje u plemien  ako sú boxer, doberman, nemecká doga, dalmatín, jazvečík, šerpej a molosoidných plemien ako mastif. Z dlhosrstých plemien sú to najmä kólia, bobtail, West Highlad white teriér a afgánsky chrt. Výskyt u mačiek je zriedkavý a prejavuje sa vo forme bezsrstých ložísk v okolí očí a na nose, ale môže spôsobiť závažný zápal zvukovodu.

Keďže lokalizácia parazita je v chlpových folikuloch, je terapia tohto ochorenia komplikovaná a hlavne zdĺhavá. Majitelia často podceňujú závažnosť demodikózy a neradi sa, aj napriek naliehaniu veterinárneho lekára, vracajú na kontrolu aby sa zistilo, či bola terapia úspešná. Je veľmi dôležité aby boli zničené všetky vývojové štádiá roztoča a psík alebo mačička už nemali  ďalšie komplikácie.

Na Vaše pripomienky a otázky Vám rád odpoviem na tel.č. 0908 909 641, email: michal.zalas@veterina-kysuce.sk alebo u nás na ambulancii na ul. Vajanského 588, 024 01 Kysucké Nové Mesto. Facebook: veterinárna ambulancia Kysuce