V inom článku som sa venoval vakcinácii psíkov a problému, kedy? a ako? psíkov vakcinovať.

Dnes spomeniem zásady vakcinácie mačiek a kedy je vhodné mačičky vakcinovať a hlavne proti akým chorobám sa ich vakcinácia oplatí. Ako všetky mäsožravce aj mačičky musia byť povinne vakcinované proti besnote, no ďalšie choroby na ne tak isto striehnu a vhodnou vakcináciou sa dá efektívne predchádzať problémom, ktoré sú spojené s liečbou jed. ohorení. Bežné mačacie vakcíny obsahujú zložky ako sú vírus mačacej panleukopénie, čo je ochorenie s veľmi rýchlym priebehom a končiace najčastejšie úhynom zvieraťa v dôsledku zlyhania obranyschopnosti organizmu; vírus infekčnej rinotracheitídy(herpesvírus), ktorý spôsobuje och. horných dýchacích ciest; felínny calicivírus, ktorý spolu s herpesvírusom poškodzuje horné dýchacie cesty a ústnu dutinu; mačací leukemický vírus, ktorý spôsobuje poruchu obranyschopnosti a nádorové bujnenie. Ide o nákazlivé ochorenie zvyčajne končiace smrťou. Mačičky je možné ďalej zaočkovať proti chlamýdióze – ochoreniu horných dýchacích ciest s tendenciou sa opakovať, microsporidióze – kožnému (plesňovému) ochoreniu, a taktiež proti infekčnej peritonitíde a pleuritíde mačiek, čo je ochorenie kedy pri vlhkej forme hynie 100% mačiek.

Z vakcináciou sa začína zhruba v 8. týždni veku mačky, kedy protilátky získané od matky prestávajú byť plnohodnotné a vytvára sa tzv. imunitné okno, revakcinujú sa o 3-4 týždne a potom raz za rok spolu s besnotou. byť v predstihu pred infekčnými chorobami za pomoci vakcinácie je vysoko efektívne cenovo a mačička sa Vám za vzornú starostlivosť odmení veľkou kopou myší a hrabošov pred Vašimi dverami. Je dobré sa u veterinárneho lekára informovať, čo je pre Vášho zverenca najlepšie.

Na Vaše pripomienky a otázky Vám rád odpoviem na tel.č. 0908 909 641, email: michal.zalas@veterina-kysuce.sk alebo u nás na ambulancii na ul. Vajanského 588, 024 01 Kysucké Nové Mesto.