Šťastný ako blcha v kožuchu? Váš psík z toho šťastný určite nie je.

Blcha je najčastejší vonkajší parazit psov aj mačiek. Je to hnedý, asi 3mm veľký hmyz. Nemá krídla, zato poriadne nohy áno a tie z blchy robia najlepšiu skokanku na svete v pomere k veľkosti tela.

Dospelé blchy sa živia krvou a tým spôsobujú nemalé problémy. Ak je bĺch na jednom psíkovi priveľa, môžu mu spôsobiť anémiu. Oveľa častejšia je však alergická reakcia na blšie uhryznutie. Prejavuje sa silným svrbením, škriabaním a začervenaním kože.

Či má váš pes blchy, zistíte jednoducho. Buď zbadáte pobehovať živú blchu alebo nájdete jej trus. Ten vyzerá ako malé čierne bodky v srsti, pripomínajúce mak. Ak ich vyčešete na vlhký papierik a necháte chvíľu stáť, začne sa okolo nich tvoriť červeno-hnedá zóna, pretože blší trus obsahuje veľa nestrávenej krvi.

Proti blchám bojujeme na viacerých frontoch. Môžeme použiť šampóny a spreje, najúčinnejšie sú však kvalitné obojky a prípravky proti blchám a kliešťom zároveň od veterinára. Dôležité je vyčistiť všetky miesta, kde sa psík zdržuje. Posteľ, pelech, koberce povysávať a vyprať, búdu, podlahy poumývať a vydezinfikovať. Larvy bĺch totiž žijú v prostredí. Živia sa trusom dospelých bĺch, ale nepohrdnú ani drobnými nečistotami. Musíte prerušiť ich životný cyklus v každom bode, inak bude váš boj márny.

Hovorí sa, že každý poriadny pes musí mať aspoň 1 blchu…Práve naopak! Žiadny poriadny pes nemá blchy.

10 faktov o blche

  1. V 98% prípadoch zablšenia je pôvodcom blcha mačacia. Menej častá je pravá blcha psia, ale môže to byť aj blcha od ježka, králika alebo hydiny.
  2. Dospelá blcha dokáže žiť bez potravy (krvi) až 6 mesiacov.
  3. Blcha je medzihostiteľom a prenášačom pásomnice psej (Dipilidium caninum). Ak má váš pes blchy, okrem odblšenia ho treba aj odčerviť.
  4. Alergia na blšie uhryznutie je doživotná a nedá sa liečiť. Dá sa len zabrániť jej opätovným prejavom
  5. Šampón zabije len blchy, ktoré sú v čase kúpeľa prítomné na psovi. Nebráni v ďalšom napadnutí blchami, ani neobmedzuje ich vývin.
  6. Boj proti blchám trvá po celý život zvieratka. Neexistuje proti nim imunita.
  7. Blchy najčastejšie „kúšu“ v oblasti bedier, nad chvostom a v okolí koreňa chvosta, vnútornej a zadnej strane stehien.
  8. Životný cyklus blchy tvoria štádiá: Vajíčko-larva-kukla-dospelý jedinec.
  9. Blšie vajíčka neostávajú nalepené na srsti, ale vypadávajú do prostredia. Tak isto larvy žijú mimo tela psa.
  10. Ak by človek chcel uskutočniť taký skok ako blcha, musel by v prepočte na svoju veľkosti skočiť do výšky 70m a do diaľky vyše 130 metrov!

Na Vaše pripomienky a otázky Vám rád odpoviem na tel.č. 0908 909 641, email: michal.zalas@veterina-kysuce.sk alebo u nás na ambulancii na ul. Vajanského 588, 024 01 Kysucké Nové Mesto.