Sarkoptový svrab je vysoko nákazlivé kožné ochorenie, ktoré spôsobujú roztoče Sarcoptes scabiei. Sú to mikroskopické roztoče parazitujúce v koži psov, ale môžu napadnúť aj mačky a sú prenosné aj na človeka. Samičky si vyvŕtavajú chodbičky v koži, kde kladú vajíčka, čo spôsobuje ohromné svrbenie. Živia sa tkanivovým mokom. Toto dráždenie a svrbenie vyvoláva u psíkov škrabanie a mechanické poškodzovanie jednotlivých vrstiev kože, pričom dochádza k závažnej bakteriálnej infekcii a hlbokým zápalom kože. Hlavným miestom lokalizácie roztočov sú slabo osrstené miesta ako je vnútorná strana stehna alebo lakťového kĺbu, ale taktiež ušnica. V priebehu 2 až 8 týždňov prechádza na celé telo vo forme chrást, vypadávania srsti, začervenania, silného celotelového svrbenia začervenania až krvácania postihnutých častí. Svrbenie spôsobuje alergická reakcia na roztoče a ich pohyb v koži postihnutého zvieraťa.

Ochorenie je veľmi prenosné a k prenosu dochádza pri styku s chorým jedincom, a keďže je toto ochorenie prenosné na človeka a až 60% ľudí sa po kontakte s postihnutým zvieraťom nakazí, je najlepšie akékoľvek zmeny konzultovať s veterinárnym lekárom. Diagnostika tohto kožného ochorenia spočíva v mikroskopickom vyšetrení kožného zoškrabu na postihnutých miestach. Napriek správne prevedenému zoškrabu nemusia byť roztoče objavené. Terapia je vo väčšine prípadov úspešná ak je začatá včas a majitelia psov dodržia inštrukcie veterinára. Toto ochorenie nie je vhodné podceniť a zasiahnuť treba ešte v štádiu rozvoja ochorenia.

Na Vaše pripomienky a otázky Vám rád odpoviem na tel.č. 0908 909 641, email: michal.zalas@veterina-kysuce.sk alebo u nás na ambulancii na ul. Vajanského 588, 024 01 Kysucké Nové Mesto.