Puberta nastupuje priemerne vo veku 6 – 9 mesiacov. Skorší nástup puberty môžeme čakať u krátkosrstých mačiek ako u dlhosrstých, takisto skôr u voľne žijúcich ako vo vnútri chovaných. Veľmi závisí od ročného obdobia. Zima a skracujúci sa deň odďaľujú nástup puberty. Znamená to, že mačička narodená v máji a mačička narodená v septembri toho istého roka, prídu do puberty naraz a to približne vo februári až marci nasledujúceho roka.

Mačka je zviera sezónne polyestrické. Ruju má teda len „v sezóne“ – február až september, v závislosti od teploty vonkajšieho prostredia. V zime majú „kľud“, ale chovatelia čistokrvných plemien, ktorí chovajú mačky vo vnútri môžu toto obdobie ovplyvniť umelým osvetlením určitej intenzity. Mačičke tak vyrobia „dlhý deň“ a ona môže prísť do ruje.

Pohlavný cyklus má podobné fázy ako u sučiek, ale s rozdielnym trvaním a prejavmi. Proestrus trvá 0,5 až 3 dni, mačka je atraktívna pre kocúrov, nechce sa však páriť. Estrus je typický zvoľnosťou k páreniu. Mačka veľa mňauká, je nepokojná, váľa sa po zemi, otiera o rôzne predmety a prehýba chrbát. Veľkou zvláštnosťou ruje u mačiek je, že ak nedôjde ku kopulácii, teda k styku s kocúrom, ovulácia (vyplavenie vajíčok) neprebehne. Ovulácia je teda provokovaná a podmienená. Po prvom párení, ovuluje len 50% mačiek, preto ich treba niekoľko, v krátkych intervaloch 20 – 30 minút. Ak sa v tomto intervale mačku nakryje iný kocúr, je možné aby mali mačatá z jedného vrhu rôznych otcov. U veľmi citlivých mačičiek môže ovuláciu vyvolať aj prosté pohladkanie po chrbte. Táto fáza trvá asi 7 dní.

Potom nasleduje medzirujový anestrus trvajúci 8 dní a typickým obdobím kľudu. Mačka je pre kocúrov nezaujímavá. Tieto fázy sa počas sezóny opakujú niekoľkokrát za sebou. Mimo sezónu sú v tzv. sezónnom anestre, ktorý je vyvolaný skracujúcimi sa dňami a znižúcimi sa teplotami okolia.