Pohlavný cyklus suky

Od MVDr.Zalaš

Mnoho majiteľov by chcelo po svojej sučke šteniatka, ale nerozumejú tomu, ako funguje telo ich psej slečny. Takisto veria tomu, že sučka by mala maťšteniatka aspoň raz za život, čo vôbec nie je pravda!!! Sučky sa prvý krát hárajú v 8 – 12 mesiacoch veku, výnimočne aj v 6 alebo až v 24 mesiacoch. Skôr prichádza u malých plemien,…

Pohlavný cyklus mačky

Od MVDr.Zalaš

Puberta nastupuje priemerne vo veku 6 – 9 mesiacov. Skorší nástup puberty môžeme čakať u krátkosrstých mačiek ako u dlhosrstých, takisto skôr u voľne žijúcich ako vo vnútri chovaných. Veľmi závisí od ročného obdobia. Zima a skracujúci sa deň odďaľujú nástup puberty. Znamená to, že mačička narodená v máji a mačička narodená v septembri toho istého roka, prídu do puberty naraz a to…

Otodectový svrab

Od MVDr.Zalaš

Je najčastejším ušným svrabom u mačiek a čoraz častejšie sa s týmto roztočom stretávame aj u psov. Toto ochorenie spsôbuje parazit Otodectes cynotis. Má okrúhle telo a veľkosť od 0,3-0,5mm. Žije na povrchu kože a živí sa jej nabodnutím a pitím tkanivového moku. Tento spôsob získavania potravy v zvukovode vyvoláva veľmi intenzívne svrbenie a zápal…

Odčervovanie miláčikov

Od MVDr.Zalaš

Odčervenie (nie odčrevnenie 😉 ) je úkon, ktorého cieľom je, ako názov napovedá, zbaviť zviera červov. „Červy“ sú ľudové pomenovanie pre vnútorné parazity, žijúce v tráviacom trakte našich miláčikov. A ako všetky parazity – robia tam šarapatu a zvieratkám rozhodne nesvedčia. Parazitov je mnoho druhov. Niektoré sú vzácne, iné zase veľmi bežné. Medzi najbežnejšie druhy „poľujúce“ na psíkov…

Notoedrový svrab

Od MVDr.Zalaš

Toto ochorenie postihuje najmä mačky, no čoraz častejšie sa povodca ochorenia, Notoedres cati, diagnostikuje aj u psov, fretiek, domácich hlodavcov a králikov. Najčastejšie sa vyskytuje u zvierat privezených z útulkov, u mačiek v období ruje, kedy dochádza k stretom s túlavými mačkami a prenosu roztoča, poprípade prenosom medzi zvieratami chovanými v domácnosti. Oslabenie imunity, je…

Kto nám pije krv

Od MVDr.Zalaš

No kliešte predsa! Sú to druhí najčastejší votrelci v kožuchu nášho zvieratka. Na Slovensku sa bežne vyskytuje kliešť obyčajný (Ixodes ricinus), ale problémy robí aj menej častý pijak lužný (Dermacentor reticulatus). Vyskytujú sa do nadmorskej výšky 600 – 800m.n.m., ale dokázané boli už aj nad 1000 m.n.m.. Majú radi listnaté a zmiešané lesy, okraje hájov a lúk, no…